Temat: tykwa inaczej
View Single Post
stare 05-04-08, 12:24   #1 (permalink)
maciejslu
Senior Member
Spirit of ILEX

Domyślnie tykwa inaczej

Jeśli ktoś ma warunki i chciałby zapewnić sobie stały dostęp do tanich naczyń własnej produkcji, to może przyda mu się garść informacji na temat uprawy rośliny dającej nam nasze tykwy

[b]TYKWA POSPOLITA[/b] [i]Lagenaria siceraria[/i] (zwana też tykwą afrykańską)

Bliska krewniaczka naszej dyni, hodowana jako roślina płożąca lub pnąca (pnącze) przy płotach, podpórkach, pergolach i altanach.

Wysiew nasion w kwietniu do doniczek lub pod osłony, po dwie albo trzy sztuki w jednym miejscu. Nasiona kiełkują po około dwóch tygodniach, od połowy maja przesadzamy do gruntu. Wymaga żyznej i kwaśnej gleby oraz słonecznego, osłoniętego przed wiatrem stanowiska. Sadzimy co 70 – 100 cm. Uprawiać najlepiej przy podporach, w odkrytym gruncie lub w tunelu foliowym.

Po wsadzeniu w glebę roślina rośnie błyskawicznie i w ciągu 3 tygodni krzew ma już 2 metry i kwiaty owocowe. Tworzy białawe lub żółtawe, gruszkowate, butelkowate lub cylindryczne owoce o zdrewniałej okrywie i gąbczastym miąższu. Owoce zbieramy przed pierwszym mrozem.

Do mnie jedzie właśnie trochę nasion, dogadałem się już z przyjaciółmi, mającymi ogrody i mieszkającymi za miastem, więc późną jesienią mam nadzieję przystąpić do produkcji własnych naczynek

Szkoda, że nie umiem wklejać zdjęć, ale możecie mi wierzyć - to piękna roślina, o ogromnych kwiatach i wspaniałych owocach.
maciejslu jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

Yerba Mate Forum - YerbaHerba.pl