View Single Post
stare 29-09-11, 10:22   #10 (permalink)
Rzempek Johnny Bonanza
Senior Member
giga siorbak

Domyślnie

Co do tykwy - z pewnością zmienia smak. Czy na lepsze czy na gorsze to już kwestia gustu. Co do tradycji. W Argentynie czyli miejscu skąd m.in. pochodzi yerba w miastach pije się z naczyń ceramicznych, szklanych, metalowych. Tykwa jest tradycyjna, pochodzi z prowincji, wsi, osad. Po prostu to wszędzie tam rośnie a biedny, zapracowany naród nie miał ani czasu ani pieniędzy na wyszukane naczynka. Rwał z krzaka tykwę, suszył, robił dziurkę i miał z czego pić. Jako że to za darmo to nie było problemu z tym że zapleśnieje. Robiło się drugą i po problemie. W miastach gdzie nie ma krzaków z tykwami na każdym rogu byłaby to już zabawa więc łatwiej mieć inne naczynie które się umyje po piciu i odstawi do szafki nie martwiąc się o pleśnienie i inne pierdoły konserwacyjne. Tak więc picie w naszych warunkach z tykwy to jest w jakimś stopniu lans. Ale nieszkodliwy przecież. Jak kto lubi to czemu nie

Co do ceramiki. nawet naturalne z wierzchu naczynka gliniane do yerby, wewnątrz są szkliwione. Nie ma więc mozliwości aby wpływały na smak. Tak jak szkło szklanki nie zmieni smaku herbaty czy wody.

Cały bajer polega na kształcie. jest on dlatego taki zwężony na górze aby yerba tak szybko nie stygła. Czemu? Ponieważ najprawdopodobniej kofeina lub jak kto woli - mateina ([I]jeden pies tylko inna nazwa marketingowo[/I]) w yerbie zimnej przestaje mieć tak pobudzające działanie.

Co do Palo Santo. kwestia gustu. Z pewnością zmienia smak yerby. Nie piłem z niego. Natomiast wąchałem nie raz i zawsze mi się to kojarzy ze świeżą deską od stolarza polaną octem. Nawet kiedyś myślałem czy nie nasączać klocków drewna octem i nie toczyć podróbek Palo Santo, ha,ha
Na pewno jednak ceny naczyń ze świętego drzewa są niezrozumiale wysokie.

Ja piję z ceramicznej "tykwy" i jest mi dobrze
pzdr

Ostatnio edytowane przez Rzempek Johnny Bonanza ; 29-09-11 o 10:26.
Rzempek Johnny Bonanza jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

Yerba Mate Forum - YerbaHerba.pl